Obecná pravidla pro účast v Bold.er lize
Bold.er liga je celostátní boulderingová soutěž v České republice. Sportovci soutěží v individuálním hodnocení a v průběhu sezóny sbírají body na různých soutěžních stanovištích. Na konci sezóny probíhá finálové kolo, ve kterém jsou určeni vítězové jednotlivých lig.
1.1 Podmínky účasti
Účast v lize je možná od věku 10 let. Podmínkou účasti je online registrace na ligovém portálu www.bold-er.cz. Registrace je otevřená po celou sezónu a není stanoven žádný pevný termín uzávěrky. Route-setteři, kteří se podíleli na stavbě boulderů v dané sezóně, se mohou soutěže účastnit s omezeným bodovým hodnocením (viz 4.1 Flash-hodnocení).
1.1.1 Účast osob mladších 15 let
Účast osob mladších 15 let je podmíněna doprovodem právního zástupce, nebo jiné pověřené osoby.
1.1.2 Účast osob mladších 18 let
Účast osob mladších 18 let je podmíněna podepsaným souhlasem s účastí právním zástupcem.
1.2 Sezóna
Sezóna trvá maximálně jeden rok a sestává z nejvýše 12 soutěžních stanovišť, která se konají v různých lezeckých centrech. Sezóna oficiálně končí finálovým kolem všech lig. Přesné lokality a termíny jednotlivých stanovišť jsou obvykle oznámeny před začátkem sezóny.
1.3 Soutěžní stanoviště
Organizátoři se snaží soutěžní stanoviště rovnoměrně rozmístit po celé České republice, přičemž se snaží zajistit geografickou návaznost jednotlivých stanovišť. Termíny jednotlivých stanovišť by se měly konat maximálně jednou do měsíce vyjma finálových kol.
1.4 Ligy
Bold.er liga se skládá ze dvou úrovní:
Jednotlivé ligy se liší obtížností boulderů. Na každém stanovišti je připraveno 10 boulderů pro 1.ligu a 12 boulderů pro 2. ligu s odpovídající obtížností. Při první účasti si každý účastník zvolí svou ligu (1., 2.), přičemž v průběhu sezóny může soutěžit pouze v jedné lize. Volbu ligy lze změnit až do okamžiku zaznamenání prvního výsledku. Přechod mezi ligami se řídí pravidly uvedenými v části 1.4.1.
1.4.1 Postupy a sestupy mezi ligami
Cílem tohoto pravidla je zajistit spravedlivé rozřazení účastníků podle jejich výkonnosti. Přechod mezi ligami je možný vždy na začátku nové sezóny. Při rozhodování o přestupu se berou v úvahu výsledky z předchozí sezóny. Pokud účastník jednu sezónu vynechá, povinný postup nebo možnost sestupu zůstává platná.
Postup:
Šest nejlepších účastníků z 2. ligy automaticky postupuje do vyšší ligy a v následující sezóně se již nemohou účastnit nižší ligy. Povinný postup do vyšší ligy nastává také v případě, že účastník navštívil alespoň tři stanoviště a měl úspěšnost (Top nebo Flash) alespoň 90 % na všech boulderech své ligy, na závodech, kterých se účatsnil. Výsledky z vyřazených bouldrů se nezapočítávají.
Sestup:
Sestup do nižší ligy je možný pouze v případě, že účastník měl úspěšnost maximálně 40 % na všech boulderech své ligy, na závodech, kterých se účatsnil. Ani zde se nezapočítávají bouldery, které byly škrtnuty.
2.1 Barva chytů
Všechny chyty patřící k jednomu boulderu mají stejnou barvu (pokud není na startovní cedulce výslovně uvedeno jinak,) která je určena startovním chytem nebo startovní cedulkou. Všechny dostupné struktury mohou být použity, pokud není na startovní cedulce výslovně uvedeno jinak. Boulder by měl být navržen tak, aby měl co nejméně omezení. Výjimky, jako například „bez hrany“ apod., musí být jasně uvedeny na startovní cedulce.
2.2 Start
Každý boulder má jasně definovaný start pro ruce. Startovní pozice je označena startovní cedulkou s číslem boulderu. Volitelné startovní pozice pro nohy mohou být označeny dodatečně. Pokud boulder vyžaduje povinný sedací start („sit start“), definované startovní stupy nebo výlez, musí být tyto informace uvedeny na startovní cedulce.
2.3 Bonusová zóna
Každý boulder by měl mít jasně definovanou zónu (bonusový chyt). Tento prvek je označen bonusovou cedulkou a slouží k rozlišení výkonu účastníků na podobné úrovni. Pozici bonusového chytu určuje stavěč boulderu. Ve výjimečných případech může být bonusová hodnota zrušena.
2.4 Top
Každý boulder má jasně definovaný top chyt, který musí být držen oběma rukama, nebo v případě výlezu specifickou zónu určenou k dokončení boulderu. Top chyt je označen cedulkou „Top“. Pokud boulder vyžaduje povinný výlez, musí být tato skutečnost jasně uvedena na startovní cedulce.
2.5 Konzistence boulderu
Boulder a podmínky uvedené na startovní cedulce musí zůstat neměnné po celou dobu soutěže. Pokud je nutné vyměnit část boulderu (chyty, struktury), musí být výměna provedena tak, aby byla zachována původní obtížnost. Pokud to není možné, bude boulder vyřazen z hodnocení.Pokud musí být boulder vyřazen z hodnocení, organizátoři se pokusí kompenzovat bodovou ztrátu tím, že zdvojnásobí bodovou hodnotu jiného boulderu s podobným koeficientem obtížnosti, aby nebyl narušen bodový systém daného stanoviště.
3.1 Startovní pozicePokus se považuje za zahájený ve chvíli, kdy se jakákoliv část těla účastníka/účastnice přestane dotýkat země. Po opuštění země musí nejprve kontrolovaně zaujmout startovní pozici označenou na cedulce (viz 2.1 Start). K dosažení této pozice je dovoleno použít pouze startovní chyty určené pro ruce.Pokud se při zaujetí startovní pozice nelze vyhnout dotyku struktury, na kterém je startovní chyt připevněn, nebo dotyku blokovacích chytů, nepovažuje se to za neplatný pokus, pokud tyto struktury nejsou aktivně využívány.Dotyk stěny je povolen. Pokud jsou pro nohy definované startovní stupy, platí stejná pravidla jako pro ruce. Pokud startovní chyty nejsou dosažitelné ze země, je možné zahájit pokus skokem na startovní chyty.Jakákoliv další lezecká pohybová sekvence nebo dotyk jiného chytu je povolen až po kontrolovaném zaujetí startovní pozice.Před prvním pokusem mohou účastníci osahat pouze vyznačené startovní chyty rukama a vyzkoušet libovolné nebo vyznačené nástupní stupy pro nohy, ale nesmí při tom oběma nohama opustit zem.
3.2 Ukončení pokusu
Každý pokus se hodnotí podle dosažené pozice a způsobu jeho zakončení (viz 4. Hodnocení boulderu).
3.2.1 Úspěšný přelez
Pokus je považován za úspěšný, pokud účastník/účastnice:
3.2.2 Neúspěšný pokus / neplatný pokusPokus se považuje za neúspěšný, pokud účastník/účastnice nedrží topový chyt kontrolovaně oběma rukama nebo, pokud je to vyžadováno, nedosáhne výlezové pozice na vrcholu boulderu (viz 3.2.1 Úspěšný přelez).Neplatný pokus nastane, pokud účastník/účastnice:
Na každém boulderu lze získat jedno ze čtyř hodnocení: Flash, Top, Zóna nebo Nula. Výsledek závisí na posledním kontrolovaně drženém chytu a na počtu pokusů (viz 3.2 Ukončení pokusu).Každý boulder má základní hodnocení na základě jeho obtížnosti. Tato hodnota je následně změněna multiplikátorem.Hodnota multiplikátoru se odvíjí od počtu závodníků, kteří mají na bouleru platný pokus, počtu Flashů, Topů a Zón, a základnímu hodnocení Route-settera. Pokud závodník na daném boulderu nemá platný pokus, je tento boulder automaticky hodnocen Nulou. (Pokud má boulder méně Flashů, Topů, Zón, závěrečné hodnocení tohoto boulderu stoupá, a naopak.)
4.1 Flash hodnocení
Hodnocení Flash získá účastník/účastnice, pokud boulder úspěšně přeleze na první pokus, tedy pokud kontrolovaně drží topový chyt oběma rukama nebo se nachází v definované výlezové zóně. Route-setteři, kteří se účastní soutěže, nemohou získat Flash hodnocení na boulderech, které sami postavili. Mohou však získat Top nebo Bonus hodnocení.
4.2 Top hodnocení
Hodnocení Top získá účastník/účastnice, pokud boulder úspěšně přeleze od druhého pokusu výše, tedy pokud kontrolovaně drží topový chyt oběma rukama nebo se nachází ve výstupové zóně.
4.3 Bonus hodnocení
Hodnocení Bonus získá účastník/účastnice, pokud kontrolovaně drží bonusový chyt alespoň jednou rukou.
4.4 Nulové hodnocení
Pokud účastník/účastnice boulder nepřelezl/a a nezískal/a ani bonusové hodnocení (Zónu,) získává 0 bodů.
4.5 Speciální hodnocení
Vybrané bouldery mohou mít speciální bodové hodnocení, například dvojnásobné nebo trojnásobné bodování. Pokud nelze definovat bonusový chyt, může být Bonus hodnocení pro daný boulder zrušeno. Speciální hodnocení nebo absence bonusu musí být jasně označena na startovní cedulce.
Zaznamenávání výsledků vychází z principu fair play a individuální odpovědnosti všech účastníků. Nasazení rozhodčích během běžné sezóny není plánováno, s výjimkou finálového závodu. Na každém závodě bude jeden hlavní rozhodčí pro kontrolu pravidel. Hlavním základem je férové chování.
5.1 Časový rámec
Každý účastník je plně odpovědný za zaznamenání svých výsledků. Výsledky by měly být zapsány ideálně večer v den lezení, nejpozději do jednoho dne po skončení závodního dne. Během této lhůty je možné výsledky opravit a aktualizovat. Po uplynutí této lhůty již není možné nové výsledky zaznamenat.
5.2 Důvěra a odpovědnost
Boulderingová liga je postavena na vzájemné důvěře a poctivosti účastníků. Dodržování pravidel je především osobní odpovědností každého lezce. Upozorňujeme, že jakékoli nesrovnalosti se mohou projevit v průběhu sezóny či během finále, kde může dojít ke kontrole prostřednictvím videozáznamů nebo svědeckých výpovědí.Přestože se soutěžní výsledky porovnávají s ostatními účastníky, primárním soupeřem je každý sám sobě. Jakékoli podvodné jednání podkopává pouze vlastní úspěch a férovost soutěže. Pokud účastník zaznamená nesrovnalosti nebo porušení pravidel jiným účastníkem, měl by tuto skutečnost co nejdříve nahlásit organizátorům ligy prostřednictvím kontaktního formuláře nebo na e-mailovou adresu organizátorů.
6.1 Řešení sporů a rozhodování
V případě sporných otázek nebo porušení pravidel je nutné obrátit se na odpovědné osoby. Řešení probíhá v následujícím pořadí podle priority:
6.2 Sankce za porušení pravidel
V případě porušení pravidel rozhoduje o případném trestu nebo diskvalifikaci odpovědná komise, která posuzuje závažnost přestupku. Za porušení pravidel se považuje například:
Možné sankce za porušení pravidel zahrnují:
Každý dokončený boulder přispívá do sezónního i denního žebříčku podle dosaženého výsledku na daném boulderu, který se odvíjí od jeho obtížnosti a počtu přelezů (dále viz. 4. Hodnocení boulderu.)
7.2 Celkový žebříček
Každá liga má svůj vlastní žebříček, který umožňuje srovnání výkonů jednotlivých účastníků. Celkový počet bodů se vypočítává jako součet bodových hodnot jednotlivých přelezů vynásobených příslušnými multiplikátory a případnou zvláštní bodovou úpravou (např. dvojnásobné bodování).Výsledná celková bodová hodnota se zaokrouhluje na dvě desetinná místa. Pořadí účastníků se určuje podle jejich celkového bodového zisku v sestupném pořadí.
7.3 Žebříček jednotlivých stanic
Žebříček konkrétní stanice je sestavován pouze na základě výsledků boulderů této stanice. Jinak se pro něj používají stejná pravidla jako pro celkový žebříček.
Po skončení všech stanic sezóny se koná finále sezóny, ve kterém se rozhodne o vítězích aktuálního ročníku.
8.1 Oprávnění k účasti
8.1.1 Bolder elites (1. liga)
Do semifinále boulderingové ligy postupují všichni závodníci, kteří se po skončení všech stanic sezóny umístili mezi TOP 20. Z tohoto semifínále postupuje TOP 6 závodníků do finálového závodu.
8.1.2 Bolder amateur (2. liga)
Do semifinále boulderingové ligy postupují všichni závodníci, kteří se po skončení všech stanic sezóny umístili mezi TOP 50. Z tohoto semifínále postupuje TOP 6 závodníků do finálového závodu.
8.2 Přihlášení a doplnění startovní listiny
Oprávněnost startu ve finále sezóny (viz 8.1) je závodníkům oznámena e-mailem po skončení poslední stanice sezóny. Pro účast ve finále je nutné potvrdit účast v daném termínu.Startovní místa, která nebudou v dané lhůtě potvrzena, jsou nabídnuta náhradníkům v pořadí jejich umístění, maximálně však do 50. místa v 1. lize nebo 100. místa v 2. lize.
8.3 Průběh finále sezónyFinále sezóny se skládá z:
8.3.1 Průběh semifinále
8.3.1.1 Bolder elites (1. liga)
Semifinále 1. ligy probíhá dle platných pravidel a dle formátu IFSC (viz. IFSC).
8.3.1.2 Bolder amateur (2. liga)
8.3.1.2.1 Časový limit
Semifinále probíhá jako běžný závod 1. ligy (viz. 9.1.1.)
8.3.1.2.2 Bodování a zaznamenávání výsledků
Hodnocení boulderů odpovídá běžnému systému ligy (viz 4. Bodování boulderů).
8.3.1.2.2.1 Záznam výsledků
Každý závodník si zapisuje své výsledky do vlastního záznamového listu do 5 minut. Každý úspěšný přelez musí mít potvrzeného svědka (podpisem v záznamovém listu). Organizátoři mohou některé bouldery monitorovat rozhodčími nebo videozáznamem.
8.3.1.2.2.2Odevzdání výsledků
Po skončení semifinálového kola musí být záznamové listy odevzdány do 5 minut. Získané body se přičítají k celkovému sezónnímu skóre, čímž vznikne konečná tabulka sezóny pro závodníky, kteří nepostoupí do TOP 6 finále.
8.3.1.2.3 Kontrola výsledků
Po skončení semifinále se výsledky přenášejí do online systému. Závodníci mají 1 hodinu na podání protestu proti nesrovnalostem nebo porušení pravidel (viz 6. Přestupky). Pokud se prokáže závažné porušení pravidel, mohou být všechny body z kvalifikace anulovány a mohou následovat další postihy (viz 6.2 Sankce).
8.3.2 Průběh finále
Finále 1. i 2. ligy probíhá dle platných pravidel a dle formátu IFSC (viz. IFSC).
9.1. Bolder elites (1. liga)Bold.er elites je série jednodenních závodů. Skládá se z kvalifikace a finále.
9.1.1. Kvalifikace
Kvalifikace probíhá ve dvou 3hodinových závodních oknech (10:00-13:00, 14:00-17:00). Během registrace na závod si závodník vybere 1 ze dvou oken. Kvalifikace se skládá z 10 závodních boulderů se stoupající obtížností (není-li řečeno jinak).
9.1.1.1. Zapisování
Každý závodník si zapisuje výsledky dle svého vědomí a svědomí (viz 5.) na výsledkový list. Výsledkový list lze odevzat kdykoliv během závodního okna, nejpozději však do 5 minut po jeho ukončení (13:00, 17:00) odevzdá organizátorovi, případně rozhodčímu. Výsledky budou během dně průběžně aktualizovány, vždy však nejpozději do začátku následujícího okna, nebo 30 minut před začátkem finále.
9.1.1.2. Pořadí
Finální pořadí kvalifikace je určeno na základě hodnocení (viz. 4.). TOP 6 závodníků z kvalifikace postupuje do večerního finále.
9.1.2. Finále
Fánále probíhá dle pravidel IFSC (viz. IFSC) na 3 finálových boulderech.
9.2. Bolder amateur
Bold.er amateur je série amatérských jednodenních závodů. Vítězi dne je umožněna účast ve finále Bold.er elites, tzv “Wild Card”.
9.2.1. Kvalifikace
Kvalifikace se skládá z 12 závodních boulderů s rostucí obtížností. Kvalifikační kolo trvá 5 hodin (12:00 - 17:00).
9.2.1.1. Zapisování
Každý závodník si zapisuje výsledky dle svého vědomí a svědomí (viz 5.) na výsledkový list. Výsledkový list lze odevzat kdykoliv během kvalifikačního kola, nejpozději však do 5 minut po jeho ukončení (17:00) odevzdá organizátorovi, případně rozhodčímu. Výsledky budou během dně průběžně aktualizovány, vždy však nejpozději 30 minut před začátkem finále.
9.2.1.2. Pořadí
Finální pořadí kvalifikace je určeno na základě hodnocení (viz. 4.).
9.2.2. Wild Card
Vítěz kvalifikačního kola Bold.er amateur získává tvz. Wild Card, která mu umožňuje výběr mezi:
V případě, že se závodník s Wild Card umístí ve finále na lepší než 7. pozici, automaticky postupuje do 1. ligy, a to od následujícího kola, kterého se bude účastnit.
Organizační detaily a případné úpravy jsou v kompetenci organizátorů a budou vždy upřesněny v propozicích konkrétního závodu.